Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Kütahya İli Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter Çalıştayı Düzenlendi.

Temmuz 08, 2017

 

            Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme projesi kapsamın gerçekleştirilen Kütahya İli sonuç raporu çalıştayı 06-07.07.2017 tarihinde Sayın Kütahya Valisi Ahmet Hamdi NAYIR, Belediye Başkanı Kamil SARAÇOĞLU, Biyoçeşitlilik Daire Başkanı Hüseyin Avni ÇATAL ve Bölge Müdür Yardımcımız Mücahit ERACAR’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

            Bölge Müdür Yardımcımız Mücahit ERACAR’ın açılış konuşması ile başlayan çalıştay programı Biyolojik Çeşitlilik Daire Başkanımız Hüseyin Avni ÇATAL “Canlıların tamamının biyolojik çeşitliliğin içerisinde olduğunu Dünyada 3 milyon civarında tür tespit edildiğini fakat tespit edilemeyen tür sayısının 400 milyonun üzerinde olduğu tahmin edildiğini belirterek 27 milyon bütçeli projenin bakanlığımızın en önemli projelerinden biri olduğunu ve 2018 yılında tüm illerimizdeki çalışmaları tamamlamış olacağını belirtti.

 

 

            Kütahya Valisi Ahmet Hamdi NAYIR Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından son derece önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak “Bulunduğumuz coğrafya itibarıyla Anadolu kendisine bahşedilmiş nimet bakımından biyolojik çeşitliliğimiz Avrupa’nın bir devletiyle değil neredeyse Avrupa’nın tamamıyla kıyaslanacak bir zenginliğe sahip olduğunu belirterek projenin önemine dikkat çekti.

            Konuşmaların ardından Proje lideri  Doç. Dr. Selami SELVİ, Damarlı Bitkiler uzmanı Prof. Dr. Gülendam TÜMEN , Memeli uzmanı Uzm. Biy. Sercan IRMAK, Doç. Dr. Özdemir ADIGÜZEL, Yrd. Doç. Dr. Dilek Türker ÇAKIR ve Sürüngen uzmanı Doç. Dr. Uğur Cengiz ERİŞMİŞ tarafından proje kapsamında elde edilen flora ve fanuna bilgileri katılımcılara aktarıldı. Proje kapsamında  damarlı bitkilerden; 1520 taksonun Kütahya İlinde doğal yayılış gösterdiği ve daha teşhisi yapılmayan taksonlarla bu sayının artacağı tahmin edilmektedir. Bu taksonlardan 158’i endemiktir. İzlenmesi gereken türler ise CR ve EN kategorilerinden tespit edilip Verbascum Urobracteum (Yol Sığırkuyruğu), Scabiosa Hololeuca (Uyuzotu), Stachys Cretica Subsp Kutahyensis (Yeni deliçay) olarak izlemeye alınmıştır. Kuşlardan 120 tür tespit edilmiştir Karaakbaba ve Toykuşu izlenmeye alınacaktır. Memelilerden; 55 türün yetiştiği tespit edilmiştir. 31 tür arazide görülmüştür. Avurtlak, Gelengi, Büyük nalburunlu yarasa ve Küçük nalburunlu yarasa izlenecek türlerdir. Balıklardan; 11 tür, amfibilerden 6 tür; sürüngenlerden 19 tür tespit edilmiş olup 2 endemik kertenkele türü tespit edilmiştir. Omurgasızlardan; 7 böcek takımında 65 familyaya ait 428 omurgasız hayvan türü tespit edilmiştir.

 

 

            Çalıştayın ikinci günü arazi çalışması gerçekleştirilmiş olup türler ve habitat açısından önemli olan Sofça Köyü, Sobran Köyü, Türkmenbaba YHGS  gidilerek katılımcılara burada uzmanlar tarafından bilgiler verildi. Ayrıca envanter çalışmasının tamamlanmasının ardından kurum personelimiz tarafından yapılacak olan izleme çalışmalarında kullanılacak olan yöntemler uygulamalı olarak gösterildi.

 

 

            Saha çalışmasının ardından yapılan değerlendirme toplantısı ile çalıştay sona ermiştir.