Skip Navigation LinksAnaSayfa > Duyurular

Afyonkarahisar İli Toy (Otis tarda) Varlığı Bilgi Notu.

Mayıs 17, 2016

TOY ULUSAL EYLEM PLANI

             

            Türkiye, coğrafi konumunun uygunluğu, üç kıta arasında bir köprü durumunda olması ve önemli kuş göç yollarının üzerinde bulunması sebebiyle yaban hayatı varlığı bakımından birçok ülkeyle kıyaslanamayacak kadar zengin bir çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilik içerisinde kuşların önemli bir yeri vardır.

            Toy, ülkemizin barındırdığı zengin kuş türleri arasında en gizemli olanlardan biridir. Bu nedenle toyun ve toyun yaşadığı bozkır alanlarını korumak için yapılan çalışmalar büyük önem arz etmektedir.

            Tabiatı koruma faaliyetleri hem bugünümüzü hem de yarınımızı şekillendiren çok önemli sonuçlar doğurmaktadır. Ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler çerçevesinde, toy ve toyun bulunduğu alanları korumamız gerekmektedir.

            Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce, Toy Ulusal Eylem Planı hazırlanmış olup, çalışmalara devam edilmektedir.

 

 

AFYONKARAHİSAR İLİNDEKİ TOY SAYISI BELİRLENDİ

                                                                         

Türkiye’de yaşayan toy sayısının 764 – 1250 birey arasında olduğu tahmin edilmektedir.

 

            Afyonkarahisar Şube Müdürlüğümüz personeli Orman Mühendisleri Abdil Kadir SEVİNÇ, Orman Mühendisi Cihan YÜKSEL, Uzman Şenol YILDIZ ile yerel avcı bilir kişilerin katılımı ile, 12 Nisan - 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında, 6 (altı) gün süre ile, toy varlığı envanter çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

            İlimizde Toy (otis tarda) bulunan alanlar belirlenmiştir.

İlimiz Başmakçı, İhsaniye ve Emirdağ ilçelerimizde 30 adet toy varlığına rastlanmıştır.

                                                                                              

TOYLAR YOK OLMASIN !

 

            Yoğun kimyasal gübre ve ilaç kullanımına bir de avcıların baskısı eklenince, Anadolu’nun bozulmamış bozkırlarında yayılan Toyların yaşamları zorlaşmış, sayıları azalmış ve yok olmaya başlamıştır.

            Avlanılması yasak olan Toy’u avlayanlara; Kara Avcılığı Kanunu gereğince, 4.500 TL Tazminat ve 350 TL İdari Para Cezası uygulandığını unutmayalım !!!

                       

TOYLAR, ÇİFTÇİLERİMİZE ve AVCILARIMIZA EMANET.

                                                                                                                

            Zaman; ‘’ tüm canlıların bizlere miras değil, gelecek kuşakların emaneti olduğu ‘’ bilinci ile hareket etme zamanı. Anadolu köylüsünün tohum atarken dediği gibi; kurda, kuşa, aşa!