Skip Navigation LinksAnaSayfa > Duyurular

Av Sezonu Sona Erdi.

Mart 06, 2017

            İlimizde 2016-2017 av sezonu 26.02.2016 tarihinde kapanmıştır. 4915 sayılı kara avcılığı kanunu doğaya, yaban hayvanlarının yaşam alanlarına ve içinde barındırdığı biyoçeşitlilik ile var olan ekosistemlere zarar veren yasa dışı avcılığın önlenmesi yanında sürdürülebilir avcılık yapılabilmesi için bazı düzenlemeleri içerir. Kanunda yasal avlanmanın; avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, izin verilen yerlerde, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle olacağı kayıtlıdır. Dolayısıyla bilimsel avcılıkta belli sürelerden söz edilir.

            Yılın her döneminde ve kuralsız avcılığın hem çevreye zarar verdiği hem de bazı yaban hayvanlarının türlerinin yok olmasına neden olduğu yaşadığımız bir gerçektir. Av hayvanlarının üreme, eş tutma ve yavru büyütme zamanlarında avlanmalarına yasak getirilerek yaban hayvanlarının planlı ve sürdürülebilir şekilde avcılığı sağlanmaktadır.

            Yaban hayvanlarından 58 adedinin avına Bakanlığımızın uhdesinde kurulan Merkez Av Komisyonu tarafından av sezonu içinde avlanmak üzere belli sürelerde izin verilmektedir.

            Afyonkarahisar ilimizde 38 adet Devlet ve Genel Avlağı mevcut olup avlaklarımız av zenginliği ile tüm yurttan avcı çekmektedir.

            Av sezonunun sona ermesiyle birlikte avcılığa gönül veren insanların kaçak ava yönelmemelerini, yaban hayvanlarının yaşam karelerini onları rahatsız etmeden fotoğraflamalarını, doğayla iç içe geçirdikleri sürelerde ülkemizin fotoğraf albümüne yeni sayfalar kazandırmalarını diliyoruz.