Skip Navigation LinksAnaSayfa > Duyurular

Av Sezonu Sona Erdi.

Mart 13, 2018

4915 sayılı kara avcılığı kanunu doğaya, yaban hayvanlarının yaşam alanlarına ve içinde barındırdığı biyoçeşitlilik ile var olan ekosistemlere zarar veren yasadışı avcılığın önlenmesi yanında sürdürülebilir avcılık yapılabilmesi için bazı düzenlemeleri içerir. Kanunda yasal avlanmanın; avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, izin verilen yerlerde, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle olacağı kayıtlıdır. Dolayısıyla bilimsel avcılıkta belli sürelerden söz edilir.
Yılın her döneminde ve kuralsız avcılığın hem çevreye zarar verdiği hem de bazı yaban hayvanlarının türlerinin yok olmasına neden olduğu yaşadığımız bir gerçektir. Av hayvanlarının üreme, eş tutma ve yavru büyütme zamanlarında avlanmalarına yasak getirilerek yaban hayvanlarının planlı ve sürdürülebilir şekilde avcılığı sağlanmaktadır.
Karara göre; 2017-2018Av Sezonu 25.02.2018 tarihi itibariyle sona ermiştir. Avın kapanıştarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme dönemi başlamıştır. Özellikleav ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşmeevrelerini içine alan bu süre zarfında toplumun tüm kesimlerinin tabiiortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarınınyavru ve yumurtalarının toplamaması gerekmektedir.
Avcılığa gönül veren insanların kaçak ava yönelmemelerini, yaban hayvanlarının yaşam karelerini onları rahatsız etmeden fotoğraflamalarını, doğayla iç içe geçirdikleri sürelerde ülkemizin fotoğraf albümüne yeni sayfalar kazandırmalarını diliyoruz.